Formula 1: Ο Φερστάπεν νικητής στο πρώτο sprint race στην ιστορία του σπορ

Στην επιβεβαίωση πως έχει τον «πρώτο λόγο» για την κατάκτηση του τίτλου της φετινής σεζόν στη Formula 1 προχώρησε ο Μαξ Φερστάπεν,

ο οποίος κέρδισε το πρώτο sprint race στην ιστορία του σπορ, στην πίστα του Σίλβερστοουν.

Ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull «κατάπιε» στην εκκίνηση τον Λιούις Χάμιλτον της Mercedes, που εκκίνησε από την pole position, και από εκεί και πέρα οριοθέτησε τον αγώνα στα δικά του μέτρα. Στους 17 γύρους που έγιναν, κατάφερε να κρατήσει πίσω του τον Βρετανό παγκόσμιο πρωταθλητή και εκτός από τους 3 βαθμούς που δίνει η πρώτη θέση, θα έχει και το προβάδισμα για τον αυριανό αγώνα, καθώς θα εκκινήσει από την κορυφή του γκριντ.

Στην τρίτη θέση, πίσω από τον Χάμιλτον που πρόσθεσε 2 βαθμούς στην συγκομιδή του για το πρωτάθλημα, βρέθηκε ο ομόσταβλός του, Βαλτέρι Μπότας, ο οποίος εκτός από την τρίτη θέση στην εκκίνηση, πήρε και τον 1 και τελευταίο βαθμό που έδινε η διαδικασία του Σαββάτου.

Υπενθυμίζεται ότι, οι οδηγοί θα ξεκινήσουν τον αυριανό αγώνα με τη σειρά στην οποία τερμάτισαν σήμερα (17/7).

Όσο για τα sprint races, θα ακολουθήσουν άλλοι δύο μέσα στη σεζόν.