Οι πυροσβέστες κλήθηκαν να πραγματοποιήσουν σειρά επιχειρήσεων, στο πλαίσιο των οποίων βοήθησαν και μια γυναίκα με ειδικές ανάγκες, η οποία είχε εγκλωβιστεί στο σπίτι της. Λόγω της βροχόπτωσης, λεωφορεία και τραμ άλλαξαν τα δρομολόγιά τους ενώ διακόπηκε προσωρινά η κυκλοφορία της γραμμής 2 του μετρό.
Παράλληλα άνοιξε ειδική, μεγάλη δεξαμενή, με στόχο την μείωση της στάθμης του νερού του ποταμού Σέβεζο, ώστε να μην πλημμυρίσουν γνωστές σημαντικές περιοχές της πόλης, όπως η Νιγκουάρντα. Οι υπεύθυνοι του δήμου συνιστούν στους πολίτες να επιδείξουν προσοχή στις μετακινήσεις τους, ιδίως σε ό,τι αφορά την χρήση ανισόπεδων διαβάσεων που έχουν πλημμυρίσει.
ΑΠΕ-ΜΠΕ / photo: pixabay