Αποτελέσματα NBA: Τriple-double για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στη νίκη τον Μπακς εναντίον των Ατλάντα Χοκς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε το πρώτο του triple-double στη σεζόν(32 πόντοι, 11 ριμπάουντ,10 ασίστ) οδηγώντας τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη με σκορ 132-121 κόντρα στους Ατλάντα Χοκς στο ΝΒΑ.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε μια ακόμη νίκη στο φετινό ΝΒΑ, με τον «Greak Freak» να κάνει triple-double και να ισοπεδώνει τους Ατλάντα Χοκς, έχοντας ωστόσο μεγάλη βοήθεια και από τον Ντέμιαν Λίλαρντ που είχε 25 πόντους και εννέα ασίστ για τα «ελάφια».

Ο Τρέι Γιανγκ πρωτοστάτησε για την Ατλάντα με 32 πόντους και 12 ασίστ, με τον Ντεζούντ Μάρεϊ να μετράει 30. Ο Κλιντ Κάπελα, από την πλευρά του, σημείωσε 10 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ.

Και οι δύο ομάδες δεν έχασαν χρόνο, παίζοντας φουλ επίθεση από την αρχή. Το Μιλγουόκι σημείωσε 42 πόντους στην πρώτη περίοδο αλλά προηγήθηκε μόλις με +5, ενώ το ημίχρονο στο Fiserv Forum έληξε με το σκορ 67-63.

Οι Μπακς δεν είχαν απάντηση σε αυτό το διάστημα για τους Γιανγκ και Μάρεϊ, οι οποίοι σημείωσαν τους 38 από τους 63 πόντους των Χοκς, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν από τέσσερις παίκτες «διψήφιους» σε πόντους από το ημίχρονο, με τον Αντετοκούνμπο να μετρά ήδη 15.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ανάλογο και για τις δύο ομάδες σε επιθετική επίδοση, αλλά και περίοδος σερί. Η Ατλάντα μετέτρεψε το έλλειμμά της στο ημίχρονο σε διαφορά έξι πόντων, όταν ο Γιανγκ πέτυχε ένα τρίποντο με 7:35 να απομένουν, το Μιλγουόκι ξαναπέρασε με 84-83 με σερί 7-0 και τα «γεράκια» απάντησαν με επτά δικούς τους αναπάντητους πόντους.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, με 10:41 να απομένουν για το παιχνίδι, έφερε τους Χοκς στο 103-101, αλλά αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα που θα έπαιρνε η Ατλάντα, που έκτοτε ισοφάρισε δύο φορές το παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Οι Μπακς έκλεισαν τη νίκη με ένα επιμέρους 13-2, που περιελάμβανε πέντε πόντους από τον Μαλίκ Μπίσλι.