Αποτελέσματα NBA: Καταπληκτικό παιχνίδι από Λούκα Ντόντσιτς

Αποτελέσματα NBA

O Λούκα Ντόντσιτς σημείωσε το 61ο triple-double στην καριέρα του με 40 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, καθώς οι φιλοξενούμενοι Ντάλας Μάβερικς νίκησαν τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 131-120.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ πέτυχε 25 πόντους, ο Ντάντε Εξουμ και ο Ντέρικ Τζόουνς Τζούνιορ είχαν από 18 και ο Μαρκίφ Μόρις 10 για τους Τεξανούς, οι οποίοι κέρδισαν για πέμπτη φορά στα έξι τελευταία παιχνίδια τους.

Ο Άνφερνι Σάιμονς είχε 33 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ για να ηγηθεί του Πόρτλαντ, ο Τζέρεμι Γκραντ 27 πόντους, ο Σκουτ Χέντερσον πρόσθεσε 13 και ο Ντουοπ Ριθ σημείωσε 11. Οι Μπλέιζερς, που έχαναν έως και με 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ηττήθηκαν για έκτο συνεχή αγώνα.

Οι Μπλέιζερς προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στο τέλος και μείωσαν σε 127-120 με 1:10 να απομένει, πριν ο Τζόουνς σκοράρει στην επόμενη κατοχή του Ντάλας και με αυτό τον τρόπο εξασφαλίσει τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ντόντσιτς σημείωσε 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε 30 στο ημίχρονο. Το Ντάλας ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με 13-2 και προηγήθηκε με 74-63 στην ανάπαυλα. Ο Σλοβένος σταρ έχει σκοράρει πάνω από 30 πόντους σε 10 συνεχή παιχνίδια, καταρρίπτοντας το δικό του ρεκόρ συλλόγου.

Η συγκομιδή των 74 πόντων σε ένα ημίχρονο σημειώθηκε για τέταρτη φορά στα έξι τελευταία παιχνίδια τους, στα οποία οι Μάβερικς σημείωσαν 70 ή περισσότερους πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-36, 63-74, 99-110, 120-131.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Καμάρα 8 (0/4 τρίποντα), Γκραντ 27 (1), Έιτον 7 (10 ριμπάουντ), Σαρπ 7 (1), Σίμονς 33 (2/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χέντερσον 13 (1), Ριθ 11 (5 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 9 (1), Τιμπούλ 5 (1), Γουόκερ.

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Τζόουνς Τζ. 18 (2), Γουίλιαμς 3, Λάιβλι, Έξουμ 18 (1), Ντόντσιτς 40 (11/16 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χάρνταγουεϊ Τζ. 25 (5/15 τρίποντα), Πάοθυελ 6, Κάρι 7 (2), Πρόσπερ, Μόρις 10 (2), Χάρντι 4, Μπράουν, Λόσον.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έβαλε το σουτ της νίκης στα 0.9” και χάρισε στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ το μεγάλο διπλό επί των Ντένβερ Νάγκετς (118-117).

Ο σούπερ σταρ των “Κεραυνών” είχε 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Τζέιλεν Γουίλιαμς (24 πόντοι) και τον Τσετ Χόλμγκρεν (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) να τον βοηθούν επίσης σημαντικά.

Για τους πρωταθλητές του NBA, Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ προσέφερε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 56-54, 87-85, 117-118.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Πόρτερ Τζ. 20 (4/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκόρντον 16 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιόκιτς 24 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Χόλιντεϊ 6 (2), Μάρεϊ 15 (0/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 14 (2), Στρόθερ, Τζάκσον 7 (1), Τζάκσον 7 (1), Γουάτσον 13 (2), Τζόρνταν 2.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Ντορτ 13 (2), Γουίλιαμς Τζέιλεν 24, Χόλμγκρεν 17 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 25 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουίλιαμς Τζεϊλίν 11 (3), Ντιένγκ 2, Τζο 12 (1), Γουάλας 2, Γουίγκινς 6, Γουίλιαμς Κ. 2.