Premier League: Ασταμάτητη η Λίβερπουλ νίκησε και την «αιώνια αντίπαλο» Μαν.Γιουνάιτεντ

Η Λίβερπουλ παρέμεινε για 39ο ματς αήττητη επικρατώντας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Άνφιλντ» με 2-0 και δεν γίνεται να χάσει το φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι στο +16 και έχει ακόμα 16 αγωνιστικές για να βρεθεί στην κορυφή του αγγλικού πρωταθλήματος έπειτα από 30 χρόνια.

Οι «κόκκινοι» ήταν καταιγιστικοί από το πρώτο ημίχρονο και έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Φαν Ντάικ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ στο 14ο λεπτό με τη Λίβερπουλ να μην σταματά να σφυροκοπά τη Γιουνάιτεντ και της ακυρώθηκαν σωστά, αλλά δυο γκολ (Φιρμίνο και Βαϊνάλντουμ).

Το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Άλισον Μπέκερ να βρίσκει τον Σαλάχ, ο οποίος έκανε την κούρσα και πλάσαρε σωστά τον Ντε Χέα που είχε σώσει με τις επεμβάσεις του τους «κόκκινους διαβόλους» από συντριβή.

(Με πληροφορίες από Sputniknews – φωτο:pexels)