«Διαστημικός» Αντετοκούνμπο με 41 πόντους στο 93-85 εναντίον των Χόρνετς (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο «Greek freak» είχε ακόμα 20 ριμπάουντ και έξι ασίστ - Μετά από 83 ματς έπεσε...κάτω από τους 100 πόντους η ομάδα του Μιλγουόκι

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απίθανος (41 πόντους, 20 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και απέναντι στους Χορνετς, και οδήγησε τους Μπακς σε μια δύσκολη επικράτηση (93-85). Για πρώτη φορά μετά από 83 ματς, το Μιλγουόκι δεν έφτασε τους 100.

Το… τρένο των Μπακς δεν σταμάτησε ούτε στη Σάρλοτ. Τα «ελάφια» επικράτησαν με 93-85 των Χόρνετς, έφτασαν στο 52-8 και έκαναν την 6η σερί νίκη τους. Προελαύνει η παρέα του Έλληνα φόργουορντ.

Για πρώτη φορά μετά από 83 ματς, η ομάδα του Μπουντενχόλζερ δεν ξεπέρασε τους 100 πόντους.

Ο Γιάννης ήταν για άλλη μια φορά πρωταγωνιστής, αφού μέτρησε 41 πόντους, 20ριμπάουντ, 6 ασίστ. Χρειάζοταν άλλα 3 ριμπάουντ για να ισοφαρίσει το ρεκόρ καριέρας.

Για τους νικητές εκτός του Greek Freak ο Λόπεζ μέτρησε 17, ενώ ο Χιλ πρόσθεσε 11 πόντους.

Στον αντίποδα 17 μέτρησε ο Γκρέιαμ.

Mε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μετρά και να κάθεται στον πάγκο προς το τέλος του 12λεπτου, οι Χόρνετς μείωσαν τη διαφορά στους 6 (20-26).

Οι σφήκες με σερί 10-0 και τον Ουάσινγκτον πρωταγωνιστή, έκαναν το 30-28 στο 14′. Όμως με την επιστροφή του Greek Freak στο παρκέ, οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν και πάλι προβάδισμα, γράφοντας το 43-45 στο ημίχρονο. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 21 πόντους με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το Μιλγουόκι πάτησε γκάζι στο 3ο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 63-54 χάρη στο τρίποντο του ΝτιΒιτσέντζο. Οι Χόρνετς αντέδρασαν και με τον Ερνανγκόμεθ μείωσαν σε 68-70 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Με την καρφωματάρα του Γιάννη, οι Μπακς έκαναν το 80-76, 5 λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Γκρέιαμ μείωσε στον πόντο με τρίποντο

Τα 12λεπτα: 20-26, 43-45, 68-70, 85-93