Η τελετή έγινε παρουσία, του υφυπουργού Εσωτερικών Ευστάθιου Κωνσταντινίδη που παρέστη ως εκπρόσωπος του προέδρου της Ελληνικής κυβέρνησης, του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Στέφανου Κασσελάκη, του προέδρου του ΠΑΣΟΚ/ΚΙΝΑΛ Νίκου Ανδρουλάκη, του περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας και προέδρου της Ένωσης Περιφερειών Ελλάδος Απόστολου Τζιτζικώστα, του δημάρχου Θεσσαλονίκης Στυλιανού Αγγελούδη, εκπροσώπων της πολιτικής και στραιιωτικής ηγεσίας και Ποντιακών Ομοσπονδιών, Συλλόγων και φορέων.
Τα βλέμματα έκλεψαν οι Στέφανος Κασσελάκης και Νίκος Ανδρουλάκης που κάθισαν δίπλα-δίπλα, όπως ακριβώς είχε γίνει και κατά την στρατιωτική παρέλαση του περασμένου Οκτωβρίου.
Οι δύο πολιτικοί αρχηγοί μάλιστα είχαν και ολιγόλεπτη συνομιλία.
Στην εκδήλωση ακούστηκε ηχηρά η λέξη «Αθάνατοι», ενώ στη συνέχεια ήχησε με τη συνοδεία της λύρας ο ύμνος στον Πόντο από τον Αρσένιο Ορφανίδη.
φωτο:intime