Θαυμάστε έναν υποψήφιο βουλευτή του Σύριζα που δεν γνωρίζει ότι πάντα την παραμονή των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς τα καταστήματα ήταν ανοικτά. Η νομοθεσία προβλέπει και την επιπλέον αμοιβή των εργαζομένων αλλά και το ρεπό τους μετά. Αλλά ας φανταστούμε μία γενική αρχή που κανένας δεν θα εργαζόταν τις Παραμονές, δηλ όλα τα καταστήματα εστίασης δεν έχουν εργαζομένους; Άρα κλειστά και αυτά; Τα Κέντρα Διασκέδασης; Επίσης. Τα ξενοδοχεία κλπ; Κοινώς για τις ανάγκες της ομαλής ζωής μας πολλοί εργαζόμενοι εργάζονται τέτοιες μέρες και οι εργαζόμενοι του λιανικού εμπορίου σύμφωνα με τον νόμο. Άνθρωποι που τα έχουν βρει όλα εύκολα στην ζωή τους και δεν έχουν καταλάβει πώς δουλεύει η Οικονομία λένε τέτοιες «εξυπνάδες»….
Eurokinissi photo