«Βόμβα» στους Ολυμπιακούς Αγώνες με το… καλημέρα – Η Γαλλία κέρδισε (83-76) τις ΗΠΑ στο μπάσκετ

Η Γαλλία έβαλε… φωτιά με το “καλημέρα” στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ επικράτησε των ΗΠΑ με 83-76 για την πρώτη αγωνιστική, φανερώνοντας όλες τις αδυναμίες των Αμερικανών κι αποδεικνύοντας ότι οι NBAερς μόνο άτρωτοι δεν είναι.

Η Γαλλία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους (37-45) στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο “ποδοπάτησε” τις ΗΠΑ στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 25-11 έκανε την ανατροπή και ξέφυγε, μάλιστα, με 6 πόντους (62-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Αμερικανοί έβγαλαν αντίδραση και προηγήθηκαν εκ νέου με 63-69 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Οι Γάλλοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα με 7 πόντους (67-74), αλλά δεν τα παράτησαν. Το αντίθετο. Εξαπέλυσαν νέα αντεπίθεση με μπροστάρηδες τους Φουρνιέ και Μπατούμ και με τρίποντο του πρώτου πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 76-74, κάνοντας σερί 9-0.

Ο Ντε Κολό με 2/2 βολές έκανε το 78-74 στα 21 δευτερόλεπτα κι αφού οι Αμερικανοί τα είχαν… σπάσει από την περιφέρεια. Η διαφορά έφτασε και στους 7 πόντους (81-74), με τους Γάλλους να πανηγυρίζουν μία τεράστια νίκη που τους βάζει σε θέση οδηγού στον όμιλο τους.

Κορυφαίος για τους Γάλλους ήταν ο Εβάν Φουρνιέ. Ο γκαρντ/φόργουορντ των Μπόστον Σέλτικς ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 28 πόντους.

Ο Ρούντι Γκομπέρ των Γιούτα Τζαζ είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Νάντο Ντε Κολό. Θετική παρουσία και από τον Μουσταφά Φαλ, με τον σέντερ του Ολυμπιακού να έχει 7 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Αμερικανούς, ο συμπαίκτης του Γιάννη Αντετοκούνμπο στους πρωταθλητές Μπακς, Τζρου Χόλιντεϊ είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στους 12 πόντους και τα 10 ριμπάουντ σταμάτησε ο Μπαμ Αντεμπάγιο.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76.