Τέταρτος στον κόσμο ο Σίσκος στα 200μ. ύπτιο

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Απόστολος Σίσκος στον τελικό των 200μ. ύπτιο, κατά την τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, που ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα στη Λίμα του Περού.

Οπως έγινε και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας, τον Ιούλιο, ο 17χρονος Ελληνας αθλητής έμεινε για λίγο εκτός βάθρου, τερματίζοντας σε 1:58.89, έναντι 1:58.55 του Πολωνού Κσαβέρι Μάσιουκ, που πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Νικητής αναδείχθηκε ο Νοτιοαφρικανός Πίτερ Κέτζε, ο οποίος πέτυχε ρεκόρ αγώνων με 1:56.05, ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο Ιάπωνας Χιντεκάζου Τακεχάρα με 1:58.22.

Το δεύτερο μετάλλιό του στη διοργάνωση, μετά το ασημένιο στα 50μ. ελεύθερο, πήρε ο Κύπριος Νικόλας Αντωνίου, ο οποίος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 100μ. ελεύθερο με χρόνο 49.91. Ο Ρουμάνος Νταβίντ Ποποβίτσι με 47.13 κατέκτησε την πρώτη θέση και ολοκλήρωσε την ονειρική χρονιά του, κατά την οποία αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης σε 100μ. και 200μ. ελεύθερο, τόσο στους έφηβους όσο και στους άνδρες, ενώ παράλληλα κατέρριψε (στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης) το παγκόσμιο ρεκόρ των 100μ.