Τα χάλασε στο τέλος και έχασε η Ρωσία

Η Ρωσία μπήκε με μειονέκτημα μιας νίκης στη δεύτερη φάση του Μουντομπάσκετ 2019 και ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στην Πολωνία που είχε 3-0 αλλά δεν τα κατάφερε και περιμένει ένα θαύμα.

Δηλαδή τη Βενεζουέλα να νικήσει την Αργεντινή για να έχει ελπίδες πρόκρισης.

Η «αρκούδα» μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο +6 (16-22). Ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε με τη Ρωσία να φτάνει μέχρι και το +11, αλλά η Πολωνία έβρισκε συνέχεια καλάθια και το ημίχρονο την βρήκε στο 40-34.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η Ρωσία πάλι ξέφυγε στο σκορ, αλλά η αντίπαλος μείωνε συνεχώς χωρίς όμως να μπορέσει να περάσει μπροστά. Όλα αυτά μέχρι το 32′! Με ένα επιμέρους σκορ 11-1 η Πολωνία προηγήθηκε με +3 και μέχρι το τέλος του αγώνα δεν έχασε το προβάδισμα της και πήρε τη νίκη πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIBA 2019 με 79-74.

Για τους νικητές ο Ποτίνκα είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Κουλάγκιν σταμάτησε στους 21 πόντους με 5/12 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 34-40, 53-57, 79-74