Συντριβή για την Εθνική γυναικών από τη Σερβία στο Eurobasket

H εθνική ομάδα μπάσκετ των γυναικών υπέστη δεύτερη σερί ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο Eurobasket καθώς συνετρίβη με 85-51 από την Σερβία.

Μετά την ήττα από το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του Eurobasket γυναικών 2021, η εθνική γνώρισε βαριά ήττα από τη Σερβία, 85-51, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του Β΄ ομίλου, οι αναμετρήσεις του οποίου διεξάγονται στη Βαλένθια.

Μετά το 13-17 της 1ης περιόδου, οι Ελληνίδες διεθνείς πέτυχαν μόλις 3 πόντους στη 2η περίοδο (3-23 το επιμέρους σκορ) και το 16-40 του ημιχρόνου ήταν μη αναστρέψιμο.

Μόνη διψήφια για την Ελλάδα ήταν η Άρτεμις Σπανού με 10 πόντους, ενώ 9 πόντους πρόσθεσε η Ελένη Μποσγανά. Δεν αγωνίστηκε λόγω των ενοχλήσεων στη μέση η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου. Από τη Σερβία, πρώτη σκόρερ αναδείχτηκε η Αλεξάντρα Τσρβεντάκιτς με 13 πόντους, ενώ 11 πόντους σημείωσε η Νταγιάνα Μπουτουλίγια.

Το Σάββατο (19/6) στο πρόγραμμα υπάρχει ρεπό, ενώ την Κυριακή (20/6, 19:00), η εθνική θα διεκδικήσει την πρώτη νίκη της στην διοργάνωση με αντίπαλο την Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85

Ελλάδα (Βασίλης Μασλαρινός): Αλεξανδρή 3, Αναστασοπούλου, Δίελα, Λούκα 2, Τσινέκε 6, Μποσγανά 9, Φασούλα 4, Νικολοπούλου 3, Παυλοπούλου 7, Σωτηρίου 7, Σπανού 10

Σερβία (Μαρίνα Μαλίκοβιτς): Άντερσον 9 (1), Μπουτούλιγια 11 (2), Ντούγκαλιτς 5, Γιάνκοβιτς 7, Γιοβάνοβιτς 8, Μπρουκς 3 (1), Τσρβεντάκιτς 13 (1), Κράγισνικ 2, Σκόριτς 7 (1), Βάσιτς 7 (1)