«Σίφουνας» ο Τσιτσιπάς – Κέρδισε τον Ζβέρεφ και πέρασε στον τελικό του Μόντε Κάρλο

Ο Έλληνας πρωταθλητής, Στέφανος Τσιτσιπάς, «σάρωσε» τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 2-0 σετ και πέρασε στον μεγάλο τελικό του Μόντε Κάρλο Masters 1000 όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό Φοκίνα.

αταιγιστικός ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον ημιτελικό του Μόντε Κάρλο Masters 1000 καθώς επικράτησε του Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 2-0 σετ (6-4, 6-2) και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του τουρνουά όπου και θα επιδιώξει να κάνει το back to back στο 1000άρι τουρνουά της ATP.

Αντίπαλος του στον τελικό του Monte Carlo Masters θα είναι ο Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα, ο οποίος νίκησε με 2-1 σετ τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ. Παρότι βρίσκεται στο νο46 του κόσμου ο νεαρός Ισπανός επιβλήθηκε του νο29 με 6-4, 6-7(2), 6-3 σε 2 ώρες και 44 λεπτά αγώνα. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 69/113 κερδισμένους πόντους πίσω από το σερβίς του και με το εντυπωσιακό 5/6 break points, ενώ με το εκπληκτικό ποσοστό 77%(!) πίσω από το πρώτο σερβίς του ανάγκασε και τον Βούλγαρο να τον χειροκροτήσει στο φινάλε.