Πρωταθλητής Ελλάδας στο βόλεϊ ο Παναθηναϊκός μετά από 14 χρόνια

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στην κορυφή μετά από 14 χρόνια, καθώς επικράτησαν στον 2ο τελικό της Volleyleague επί των «ερυθρολεύκων» κάνοντας το 2-0 στους τελικούς.

Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής στη φετινή Volleyleague, κατακτώντας το πρώτο του πρωτάθλημα μετά από το 2006.

Οι «πράσινοι» στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι επικράτησαν με 3-1 σετ του Ολυμπιακού, έκαναν το 2-0 στους τελικούς, έπειτα από τη νίκη της Τετάρτης στο Ρέντη με 0-3, φτάνοντας στην κατάκτηση του τίτλου.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ το οποίο κατέκτησε ο Ολυμπιακός, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε εύκολα στη νίκη και στην κατάκτηση του τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 8-3, όμως οι γηπεδούχοι μάζεψε τη διαφορά κι έφτασε στο 12-12. Οι αλλαγές του Μιγκέλ Μουνιόθ έκαναν τον Ολυμπιακό να φορτσάρει και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-22.

Ανάλογη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 11-11. Οι «πράσινοι» όμως αυτή τη φορά με 5-1 μετέτρεψαν το 20-21 σε 25-22 και έκαναν το 1-1 σετ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σωτήρη Πανταλέοντα.

Το 1-1 έφερε την ψυχολογία προς την πλευρά του Τριφυλλιού και το τρίτο σετ κατακτήθηκε εύκολα με 25-15. Ο Παναθηναϊκός ήταν ένα σετ μακριά από τον τίτλο και δεν άφησε την ευκαιρία να ξεφύγει κάνοντας το 3-1 εύκολα με 25-13.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-15, 25-13

(Sputniknews – φωτο:eurokinissi)