Ολυμπιακοί Αγώνες: Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε τον Κολσράιμπερ ο Τσιτσιπάς – Προκρίθηκε στον επόμενο γύρο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε απέναντι στον Φίλιπ Κολσράιμπερ, ωστόσο νίκη με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3) και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο των Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο.

Ο Έλληνας τενίστας έστω και αγχωτικά κατάφερε να υποτάξει τον Γερμανό αντίπαλό στην πρεμιέρα του στο Ολυμπιακό τουρνουά και να πάρει την πρόκριση. Ο Τσιτσιπάς έπαιξε εκπληκτικό τένις στο πρώτο σετ και μέσα σε 35 λεπτά κατάφερε να κερδίσει με 6-3, επιβάλλοντας τον ρυθμό του από το πρώτο γκέιμ.

Ωστόσο, στο δεύτερο σετ ο έμπειρος Γερμανός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη του Έλληνα τενίστα και κατάφερε να το δεύτερο σετ με το ίδιο σκορ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

(φωτο: eurokinissi)