• Αρχική
  • SPORT
  • Νίκη στα… χασομέρια για τη Βραζιλία – Με δύο γκολ στο 91′ και το 97′ επικράτησε 2-0 της Κόστα Ρίκα

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο... 45'+1': Φάουλ για την Κόστα Ρίκα, περνά ανεκμετάλλευτό.

40′: Σουτ του Μαρσέλο μπλοκάρει και πάλι ο Νάβας

35′: Εννιά παίκτες της Κόστα Ρίκα είναι στα όρια της περιοχής τους και μόνο ο Ουρένια είναι… ακροβολισμένος στη μεσαία γραμμή μήπως βγει κάποια κόντρα

Σα να έχει ξυπνήσει η Βραζιλία…

31′: Ωραία κίνηση του Νεϊμάρ και προσποίηση, όμως η σέντρα του απομακρύνεται
29′: Σουτ του Μαρσέλο η μπάλα περνά έξω
27′: Ασίστ από τον Παουλίνιο στον Νεϊμάρ ο οποίος όμως κάνει κακό κοντρόλ και ο Νάβας προλαβαίνει να διώξει

26′: Ο Ζεσούς με τη μπάλα στην περιοχή σκοράρει, αλλά ορθώς το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ!

20′: Εγκλωβισμένη μοιάζει η Βραζιλία στο πρώτο 20λεπτο

17′: Νέο φάουλ με εκτελεστή τον Νεϊμάρ, απομακρύνουν και πάλι οι αμυντικοί

13′: Πρώτη μεγάλη ευκαιρία και είναι για την Κόστα Ρίκα! Μετά το ρήγμα στα δεξιά και το γύρισμα στην περιοχή, ο Μπόρχες από το ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

11′: Ο Κασεμίρο στα… πιτς, αφού στην προσπάθεια του να πάρει την κεφαλιά συγκρούστηκε με αντίπαλο και έχει ανοίξει η μύτη του

10′: Το εκτελεί ο Νεϊμάρ, «καθαρίζει» η άμυνα

9′: Εύκολο λάθος των Κοσταρικανών έξω από την άμυνα τους, ο Γουίλιαν μπαίνει στη περιοχή, αλλά διώχνουν προσωρινά οι αμυντικοί. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γουίλιαν κερδίζει φάουλ στη γωνιά της μεγάλης περιοχής
8′: Με εξαίρεση το σουτ του Κουτίνιο, δεν υπάρχει κάποια άλλη φάση στο παιχνίδι…

3′: Ο Κουτίνιο κλέβει τη μπάλα ωστόσο το σουτ φεύγει ψηλά άουτ…

1′: Σέντρα στον αγώνα

Οι συνθέσεις:
Βραζιλία (4-2-3-1):Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Παουλίνιο, Κοουτίνιο, Ουίλιαν, Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεζούς.
Κόστα Ρίκα (5-4-1): Νάβας, Ακόστα, Γκονζάλες, Ντουάρτε, Οβιέδο, Γκαμπόα, Γκουζμάν, Μπόρχες, Βανέγκας, Μπράιαν, Ουρένια