Με το αριστερό ξεκίνησε ο Τσιτσιπάς στα ATP Finals – ΒΙΝΤΕΟ

Με ήττα ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς την προσπάθειά του για να υπερασπιστεί τον τίτλο που κέρδισε πέρυσι στα ATP Finals.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε στην πρεμιέρα του τελικού τουρνουά της σεζόν στο Λονδίνο, από τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ (τον οποίο είχε νικήσει τον Νοέμβριο του 2019) με 7-6(5), 4-6, 6-3.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι-μπρέικ κι εκεί ο Τσιτσιπάς έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς προηγήθηκε 4-1 και 5-3, αλλά ο Τιμ με τέσσερις σερί πόντους έφτασε στη νίκη με 7-5.

Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας τενίστας «έσπασε» νωρίς το σερβίς του αντιπάλου του και κράτησε το δικό του ως το τελικό 6-4.

Όμως στο τρίτο και αποφασιστικό σετ ο Αυστριακός έκανε γρήγορα break.

Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία του στο 5ο γκέιμ, που κράτησε πάνω από δέκα λεπτά, αλλά ο Τιμ κράτησε το σερβίς του, έκανε το 4-1 και έφτασε στο 6-3, παίρνοντας τη νίκη σε μια άτυπη ρεβάνς του περσινού τελικού.

(Sputniknews – φωτο:eurokinissi)