Γλίτωσε το κάζο στην παράταση η ΑΕΚ από τον τρομερό Πανιώνιο!

Ο Πανιώνιος ήταν ψυχωμένος, μαχητικός και ανταγωνιστικός, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όμως η ΑΕΚ με λύσεις στο τέλος και καθοριστικούς Στρέλνιεκς και Ουίλιαμς πήρε τη νίκη (93-89) και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα με τον ΜακΓκριφ (2-5, 3′). Ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις στην επίθεση, με τον Βεργίνη και τον Σαχπατζίδη και ανέτρεψε το σκηνικό (11-9, 5′). Αντωνάκης και Παπαδιονυσίου προσπάθησαν να χτίσουν διαφορά, με τον Στρέλνιεκς όμως να ισοφαρίζει (14-14, 7′). Από εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος έλεγξε τον ρυθμό με τον Βεργίνη (24-16, 8′). Ο Παπαδιονυσίου έδωσε λύσεις και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (28-18, 9′). Ο Μάιλς «χτύπησε» στο τέλος του δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 28-21.

Ο Ξανθόπουλος μείωσε για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως ο Πανιώνιος κράτησε τον έλεγχο με Χάλαρη και Παπαδιονυσίου (34-25, 12′). H AEK ανέβασε την ένταση και με επί μέρους 10-0, δια χειρός Μίτσελ, Γιάνκοβιτς και Παπαδάκη πέρασε μπροστά (34-35, 14′). Παπαδάκης και Γιάνκοβιτς έδωσαν λύσεις πίσω από τα 6,75 με την ΑΕΚ να κρατάει το προβάδισμα (43-44, 18′). Αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς Βεργίνης και Σαχπατζίδης συνδέθηκαν με το καλάθι για το 46-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ ανέβασε την ένταση στην άμυνα και με τους Γιάνκοβιτς και Μίτσελ να σκοράρουν πέρασε μπροστά (46-48, 21′). Ο Βεργίνης ήταν ασταμάτητος όμως και με δικές του προσπάθειες ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά (53-52, 23′). Ο τραυματισμός του Μίτσελ συσπείρωσε προσωρινά την ΑΕΚ, που με τον Ξανθόπουλο μπροστάρη πήρε προβάδισμα (53-58, 25′). Η αντίδραση του Πανιωνίου ήρθε από Μάντζαρη και Σαχαπατζίδη, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια (63-60, 27′). Ο Στρέλνιεκς ισοφάρισε με τρίποντο, αλλά Παπαδιονυσίου και Βεργίνης με επί μέρους 6-0 έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους (69-63, 28′). Το καλάθι του Φλιώνη μάζεψε τη διαφορά για το 71-67 του δεκαλέπτου.

Ο Πανιώνιος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και με τον Σαχπατζίδη να δίνει λύσεις κατάφερε να κρατήσει τα ηνία (76-71, 33′). Ο Κάμερον ΜακΓκριφ έκανε αισθητή την παρουσία του, με την ΑΕΚ να μειώνει σε απόσταση βολής (76-75, 34′). Η άμυνα της ΑΕΚ ανέβασε στροφές, ο ΜακΓκριφ συνέχισε να σκοράρει και η Ένωση πήρε τα ηνία του αγώνα (77-81, 36′). Ο Πανιώνιος δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και με τον Μάντζαρη μείωσε σε απόσταση βολής (80-81, 38′). Ένα μεγάλο σουτ του Στρέλνιεκς έφερε την ΑΕΚ σε θέση ισχύος σε κρίσιμο σημείο (80-84, 39′). Ο Πανιώνιος έμεινε στο πλάνο του και χάρη στον Μάντζαρη ισοφάρισε λίγο αργότερα (84-84, 25,2” για το τέλος). Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως το floater του Φλιώνη δεν βρήκε στόχο και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση (84-84).

Ο Μάντζαρης συνέχισε να δημιουργεί φθορά στην ΑΕΚ, αλλά ο Κένι Ουίλιαμς ανέλαβε δράση και με προσωπικές ενέργειες έφερε την Ένωση μπροστά στο σκορ (86-89, 42′). Ο Παπαδιονυσίου μείωσε στον πόντο όμως η άμυνα της ΑΕΚ έφερε κλέψιμο και κερδισμένο φάουλ του Στρέλνιεκς που έφερε ξανά τη διαφορά στους 3 (88-91, 1’13” για το τέλος της παράτασης). Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν απτελεσματική και ο Στρέλνιεκς «καθάρισε» το παιχνίδι, δίνοντας μια αγχωτική πρόκριση στην Ένωση.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84 (κ.δ), 93-89.