Ευρωπαϊκό κολύμβησης: Έβδομος ο Βαζαίος στα 200μ μικτή ατομική

Την 7η θέση στον τελικό των 200μ μικτής ατομικής πήρε ο Ανδρέας Βαζαίος, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης της 25άρας πισίνας ήταν ανταγωνιστικός στα πρώτα 100μ. της κούρσας (γύρισε τέταρτος), αλλά όπως συνέβη και στον χθεσινό ημιτελικό στη συνέχεια έπεσε η απόδοσή του, με αποτέλεσμα να τερματίσει σε χρόνο 1:58.35 και να πεεριοριστεί στην 7η θέση, ξεπερνώντας μόνο τον Βρετανό Μαξ Λίτσφιλντ.

Για τον Έλληνα πρωταθλητή ήταν ο τρίτος σερί τελικός σε αυτό το αγώνισμα, μετά το χρυσό που είχε κατακτήσει το 2016 στο Λονδίνο, ενώ ήταν 5ος στην Γλασκόβη το 2018.

Τη μεγάλη έκπληξη πέτυχε ο Ούγκο Γκονζάλεθ, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 1:56.76, περίπου μία ώρα αφότου κέρδισε το ασημένιο στα 100μ. ύπτιο.

Ο Ισπανός, που χάρισε στη χώρα του τον πρώτο της τίτλο στη Βουδαπέστη, αλλά και το πρώτο μετάλλιο (ανεξαρτήτως απόχρωσης) στα 200μ. μικτή, άφησε πίσω του τον Ελβετό κάτοχο του τίτλου, Ζερεμί Ντεπλάνς (1:56.95) και τον Ιταλό Αλμπέρτο Ρατσέτι (1:57.25).