Έξαλλος τενίστας κατηγόρησε τον διαιτητή για εύνοια υπέρ του Ράφα Ναδάλ: «Είστε όλοι διεφθαρμένοι»

Ο Ράφα Ναδάλ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open, μετά τη δύσκολη νίκη (3-2 σετ) επί του Ντένις Σαποβάλοφ. Ο Καναδός ήταν έξαλλος με τον chair umpire.

Ο Ράφα Ναδάλ έδειξε αρχικά πως θα είχε μια εύκολη… μάχη, αφού κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ με 6-3 και 6-4 αντίστοιχα. Ο Ντένις Σαποβάλοφ όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έστειλε το ματς σε τρίτο σετ, κατακτώντας το 3ο και το 4ο με 6-4 και 6-3.

Στο πέμπτο σετ όμως μίλησε η… κλάση του 35χρονου Ναδάλ, ο οποίος ήταν ψύχραιμος, αποτελεσματικός και το κατέκτησε με 6-3.

Ο Σαποβάλοφ (στον προηγούμενο γύρο «πέταξε εκτός τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ) είχε διαιτητικά παράπονα κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Καναδός βγήκε.. εκτός εαυτού στο πρώτο service game του 2ου σετ, κατηγορώντας τον διαιτητή ότι ευνοεί τον Ναδάλ για τον χρόνο που παίρνει.

«Ξεκινάτε το χρόνο 45 δευτερόλεπτα και δεν είναι έτοιμος να σερβίρει. Πρέπει να τον τιμωρήσεις. Δεν είναι έτοιμος να παίξει. Με δουλεύετε; Είστε διεφθαρμένοι. Είστε όλοι διεφθαρμένοι» είπε ο Σαποβάλοφ.

(newsit – φωτο:pexels)