Άνετη πρεμιέρα για τη Σερβία στο «Ακρόπολις»

Επιτυχημένο το πρώτο τεστ για τη Σερβία.

Η ομάδα του Κοκόσκοφ δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα από το Πουέρτο Ρίκο, το οποίο νίκησε άνετα 80-68, στην πρεμιέρα του φετινού τουρνουά «Ακρόπολις».
Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, οι Σέρβοι πήραν μία διψήφια διαφορά και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα μέχρι τη λήξη. Κορυφαίος ήταν ο Πετρούσεφ με 21 πόντους, με τον Ντόμπριτς να είχε 15π., ο Άντζουσιτς 12π. και ο Μαριάνοβιτς 11π.
Πρώτος σκόρερ από το Πουέρτο Ρίκο ήταν ο Μπράουν με 19 πόντους, με τον Τζίαν Κλαβέλ του Προμηθέα να ήταν απογοητευτικός με μόλις 2π. και 1/10 σουτ.
Το ματς
Μετά το άστοχο ξεκίνημα των δύο ομάδων, οι Σέρβοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο +6 (8-14), με το Πουέρτο Ρίκο να απαντά με ένα σερί 8-0 για το δικό του προβάδισμα (18-16), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (21-19).
Πολύ καλύτερο ξεκίνημα από τους παίκτες του Κοκόσκοφ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο +11 (23-34), στο 15’. Οι Σέρβοι εξακολουθούσαν να είχαν τον έλεγχο, με τον Πετρούσεφ να τους στέλνει στο +16 (29-45) και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει με το υπέρ τους 47-32.
Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο μέρος, με τους Σέρβους να είχαν τον πλήρη έλεγχο και τη διαφορά (35-53). Στη συνέχεια, το Πουέρτο Ρίκο βελτίωσε την επίθεσή του, αλλά το σύνολο του Κοκόσκοφ διατηρούσε τη διψήφια διαφορά του μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (46-60).
Τα λάθη των Σέρβων εκμεταλλεύτηκε το Πουέρτο Ρίκο στην αρχή της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας στο -7 (57-64), στο 33’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Κοκόσκοφ πήραν ξανά τα ηνία, ξέφυγαν σε διψήφια απόσταση (59-71) και έφτασαν στη φιλική νίκη με το τελικό 68-80.