Εσπευσμένα στην Ξάνθη ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων Νίκος Χαρδαλιάς μετά την είδηση ότι βρέθηκε θετικό στον κορονοϊό ένα παιδί μόλις ενός έτους από τον οικισμό Ρομά στο Δροσερό.
Επί τόπου ο κ. Χαρδαλιάς θα εκτιμήσει την κατάσταση στον οικισμό των Ρομά όπου βρέθηκε θετικό στον ιό το βρέφος.
Μαζί του βρίσκεται και κλιμάκιο του ΕΟΔΥ, προκειμένου να διαπιστωθεί αν θα πρέπει να μπει η περιοχή σε καραντίνα ή όχι.
Θυμίζουμε πως το εν λόγω βρέφος αποτελεί το νεότερο κρούσμα κορωνοϊού στην ευρύτερη περιοχή της Ξάνθης και αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης.
Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο για υποκείμενα νοσήματα τα οποία ταλαιπωρούν το μόλις 1 έτους βρέφος.
(newsit – φωτο:eurokinissi)