Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, ο άνδρας συνελήφθη στο πλαίσιο της αυτόφωρης διαδικασίας από ανακριτικούς υπαλλήλους της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Άμφισσας, ως υπαίτιος πρόκλησης πυρκαγιάς από αμέλεια σε ξηρά χόρτα μέσα σε οικοπεδικό χώρο, στην Τ.Κ. Διακοπίου, του Δήμου Δωρίδας, στην Περιφερειακή Ενότητα Φωκίδας.
Για το παραπάνω περιστατικό επιβλήθηκε διοικητικό πρόστιμο, σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 19/2020 Πυροσβεστική Διάταξη για παράβαση της υπ’ αριθμ. 9/2021 Πυροσβεστικής Διάταξης και επίσης ενημερώθηκε σχετικώς η αρμόδια Εισαγγελική Αρχή.
(με πληροφορίες από cnn. gr / photo: freepik)